Diagnostyka chorób wątroby (FIBROSCAN)

W gabinecie istnieje możliwość wykonania badania stwierdzającego stopień stłuszczenia i zwłóknienia wątroby najnowszej generacji aparatem FIBROSCAN 530 firmy ECHOSENSE.

Badanie jest dokładniejsze w ocenie wątroby niż badanie USG jamy brzusznej, jest nieinwazyjne i w wielu wypadkach zastępuje biopsję wątroby, która jest badaniem obciążającym. Metoda jest bezbolesna i za pomocą sondy generującej falę elastyczną, aparat przeprowadza 10 pomiarów o kształcie walca i wymiarach 10x40 mm, a następnie oblicza stopień stłuszczenia i zwłóknienia wątroby. Metoda służy do oceny stłuszczenia w skali od 1 do 3 i zwłóknienia wątroby w skali od 0 do 4.

STŁUSZCZENIE WĄTROBY polega na gromadzeniu tłuszczów w komórkach wątroby. Jest najczęściej występującą chorobą wątroby u osób dorosłych. Występuje głównie u pacjentów z otyłością, cukrzycą typu II, zaburzeniami gospodarki tłuszczowej, w stanach po zapaleniach wirusowych wątroby, uszkodzeniach polekowych, poalkoholowych, przy nieprawidłowym odżywianiu - nadmiernym spożywaniu tłuszczów zwierzęcych i cukrów. Stłuszczenie zwykle przebiega bezobjawowo, niekiedy występuje powiększenie wątroby i podwyższenie prób wątrobowych. Niekiedy stłuszczeniu może towarzyszyć zapalenie wątroby, które prowadzi do zwłóknienia wątroby.

ZWŁÓKNIENIE WĄTROBY polega na zwiększeniu ilości tkanki łącznej w miąższu wątroby. Procesy chorobowe, takie jak zapalenie wirusowe i uszkodzenie alkoholowe wątroby mogą prowadzić do zapalenia i marskości wątroby. Stopień zaawansowania zwłóknienia ma znaczenie w rokowaniu przebiegu choroby i kwalifikacji pacjentów z marskością wątroby do grup ryzyka i ich dalszego leczenia.

Do badania pacjent zgłasza się na czczo. Badanie trwa ok.10 minut. Wynik, udokumentowany zdjęciami i z interpretacją lekarza gastroenterologa, pacjent otrzymuje bezpośrednio po badaniu. Do badania pacjent powinien zgłosić się z wynikami badania USG i badań biochemicznych wątroby.